06-88-422-298 veszprem@omvk.hu

Az erdők természetes alkotóelemei a vadon élő állatok, közöttük vadászható és védett fajok, valamint kártevők is előfordulnak. A beépítettség és a lakott területek terjeszkedése következtében a vadon élő állatok élettere erősen lecsökkent. A vadon élő állatok közül a vaddisznó, az őz, a róka, a nyest és a borz már hozzászoktak az ember közelségéhez. Ezért az erdőterülettel határos lakott területeken illetve a településekbe mélyen behúzódó zöld elhanyagolt területeken, nagyobb balatoni nádasokban, telkeken is előfordulnak. A műveletlen, elhagyott telkek éppen úgy élő- és táplálkozási területként szolgálnak, mint a telektulajdonosok által ritkán látogatott, sok esetben bekerítetlen, vagy rosszul bekerített hétvégi telkek.

A fent említett fajok őshonosak, jelenlétük nem a vadászoknak, vagy a vadászatnak köszönhető. A vaddisznó intelligens, alkalmazkodó faj és ahol nem vadászhatnak rá (lakott területek, belterületek, hatósági kíméleti területek) ott előszeretettel meg is telepszik, mivel élőhelyet és táplálkozási területet talál. Mára Európa egyes területein, Németországban, de Magyarországon is sok helyütt, a lakot területek, sokszor a települések, külvárosok is a vaddisznók élőhelyei lettek.

A vaddisznó minden olyan élőhelyen megjelenik, ahol megtalálja a számára kedvező létfeltételeket. Az elhanyagolt és háborítatlan gazos, bozótos ingatlanokon nem zaklatják és itt rendszerint táplálékhoz is könnyen jut (pl.: hullott gyümölcs, kerti hulladékok). Őshonos vadfajunk, melynek az alkalmazkodó képessége és intelligenciája kimagasló, ezért megjelenésére bárhol számíthatunk.

Miért jön lakott területre a vaddisznó?

A vaddisznó elsősorban a megfelelő búvóhely és a vonzó táplálékforrások miatt jelenik meg a lakott területeken. Búvóhelynek számít minden gazos, szemetes, elhanyagolt terület.              A vaddisznó számára táplálékforrás a hullott gyümölcs, a kerti zöldhulladék, a háztartási szemét, a vastag humuszos kerti talaj (sok csiga, giliszta stb. él benne), kerti vetemények, zöldségek, mezőgazdasági termények, a víz, a dagonyázási lehetőség. A vaddisznó mindenevő, különösen kedveli a lédús zöldségeket és gyümölcsöket. Minden tevékenység, mely ezeket a vonzó tényezőket csökkenti, hozzájárul a vaddisznó jelenlétének csökkentéséhez.

Mit tesz az Újkúti Vadásztársaság a lakott területen előforduló vaddisznók visszaszorításáért

–    Folyamatos etetéssel törekszik a vaddisznókat az erdők belsőbb, lakott területektől távol eső részein tartani.

–    Dagonyázó és itató helyeket létesített (A locsoló berendezések környékét a vaddisznó nem a szomjúsága végett keresi fel, hanem azért mert az öntözött gyep igen gazdagon lakott az alsóbb rendű, gerinctelen élőlényekkel, amelyek fontos táplálékát jelentik a mindenevő vaddisznónak)

–    A vaddisznók létszámának folyamatos apasztását végzi a lakot területekhez közeli erdőterületeken fegyveres vadászattal.

–    A kijelölt vadászterületen állományszabályozó vadászatot folytat a vadászati hatóság által előírtaknak megfelelően és mértékben.

–    Aktívan kommunikál a lakossággal és az önkormányzatokkal.

–  A vadásztársaság vadőre vadriasztó szereket és tanácsot ad a kármegelőzésre, kritikus külterületi helyeken a vadászati hatóság elrendelése alapján vadkárelhárító vadászatot folytat.

Bejött a vaddisznó a kertembe, mit tehetek, hogy ez ne forduljon elő többször?

A vadkárosítás megelőzésének egyedüli hatékony módszere a megfelelő kerítés megléte.       A telkek kerítéseinek megerősítését illetve kijavítását, oly módon kell elvégezni, hogy azon a vaddisznó ne tudjon átmenni; (Vaddisznó távoltartása céljából, elég a kerítés alsó, kb.: 1-1,5 méteres részének megerősítése pl.: a kereskedelmi forgalomban is kapható, kifejezetten a vaddisznó távoltartására gyártott erős, csúszásmentes csomózású dróthálóval, melyet stabil oszlopokhoz rögzítünk, fél méterenként lecövekelünk, esetleg a földbe süllyesztünk). A megfelelő kerítés kivitelezésére számtalan lehetőség van, amelyet mindig a helyi viszonyok figyelembevételével kell megválasztani! Amennyiben bizonytalanok vagyunk a kerítés kivitelezésével kapcsolatosan, feltétlen kérjünk vadkerítés építésében jártas szakembertől segítséget, az elvégzett munka után pedig garanciát!

Milyen feladata van a lakosságnak a lakott területen előforduló vaddisznók visszaszorítása érdekében?

–    az ingatlanokat határoló kerítések vad biztossá tétele;

–    az elhanyagolt telkeken illetve közterületen lévő bozótosok felszámolása, elhanyagolt, gazdátlan területek lekaszálása, rendbetétele;

–    ideiglenes és állandó etetési tevékenység megszüntetése;

–    a zöld hulladék összegyűjtése, szakszerű kezelése;

Kinek a feladata a vaddisznó létszámának csökkentése?

Első lépésben tisztázni szükséges, hogy a kérdéses terület kül- vagy belterületi ingatlan. A külterületi ingatlanokon, a hatóság által meghatározott vadászterületen, az Újkúti Vadásztársaság a vadászatra jogosult. Ezeken a helyeken a vaddisznó létszámapasztásának mértékét a vadászati hatóság határozza meg, illetve annak elvégzését ellenőrzi.

A települések közigazgatási belterülete nem képezi részét a vadászterületnek, ezért lakott területen a törvény alapján, az Újkúti Vadásztársaságnak nincs jogosultsága vadászati tevékenység végzésére, vad által okozott kár elhárítására. A lakott terület nem része a vadászterületnek.

Ha nem vadászterületen végezzük a vadászati tevékenységet, azzal veszélyeztetjük az emberi környezetet, de magát az embert és annak vagyontárgyait is.

A jelenlegi szabályozás a település belterületén történő vad elejtésének feladatát nem ruházza senkire. A szükséges engedélyt a területileg illetékes rendőrhatóság jogosult kiállítani.           A legproblémásabb területek önkormányzatai mérlegelve a kialakult helyzetet, mezőőrt alkalmaznak, aki rendelkezik a rendőrség által kiadott engedéllyel, így a fegyverét is használhatja a település közigazgatási belterületén.

Ki a felelős a vadkárért?

A vadászati törvény részletesen szabályozza a vadkár kérdését. Fontos kiemelni, hogy vadkár csak vadászterületen (külterületi ingatlan) bekövetkezett kár lehet, a törvény által meghatározott kultúrákban és időszakokban! Az itt bekövetkezett vadkár esetén a területileg illetékes vadászatra jogosultnál lehet kezdeményezni a vadkár megállapítását.

Mivel jogilag nem minősül vadászterületnek a település közigazgatási belterülete, így az Újkúti Vadásztársaságnak nincs felelőssége a lakott területen élő vadfajok károkozásának tekintetében.

Fontos hangsúlyozni még egyszer, hogy ezek az állatfajok nem a vadászatra jogosult miatt élnek a fent említett területeken. A szomszédos terület vadászatra jogosultjának a belterületen élő vadállomány létszámának lényeges befolyásolására nincs sem jogosultsága, sem eszköze, továbbá a vadászterületen kívüli káresemény bekövetkezésére semmilyen ráhatása nincs.

A vaddisznók belterületi kártétele nem helyi probléma, ez országos jelenség és a megoldás is ezen a szinten lehetséges.

Az Újkúti Vadásztársaság lehetőségeihez mérten minden erőfeszítést megtesz a probléma kezelése érdekében, a megoldás viszont, csak minden érdekelt fél összefogásával és együttműködő cselekvésével lehetséges.

ÚJKÚTI VADÁSZTÁRSASÁG

8220 Balatonalmádi, Szivárvány u. 7.