06-88-422-298 veszprem@omvk.hu

Az egyik legmagasabb országos vadászati kitüntetéssel, a Magyar Vadászatért Érdeméremmel ismerték el Baracskay Lajos, Veszprém megyei fővadász munkáját. A díjat Pechtol Jánostól, az Országos Magyar Vadászati Védegylet ügyvezető elnökétől (aki egyben az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára) vehette át.

Baracskay Lajos

Baracskay Lajos

Már egészen fiatal korától, valami megmagyarázhatatlan módon vonzódott a vadászathoz Baracskay Lajos. Ukkon, ahol laktak, a felnőttek szívesen fogadták a fiút, aki a helyi Kisfaludy Sándor Vadásztársaság tagjaival ment hajtani. (Ma erre már nem lenne lehetősége, hiszen meghatároztak egy minimális kort.) Olyan is előfordult, hogy a vadászatnak nem lett vége, lekéste a buszt, így nem tudott iskolába menni. Szülei többször megfenyegették ezért, de ő ezt is vállalta a vadászatért.

Zalaegerszegen járt gimnáziumba, matematika-fizika tagozatos osztályba. Ezt is tudatosan választotta, állatorvos vagy erdőmérnök szeretett volna lenni, a felvételihez a matematika mindkét helyen kellett. Az osztályban ketten voltak olyan latrok, akik nem a reál felé mentek tovább. A padtársával megosztoztak, egymás esélyeit nem csökkentették, ezért Baracskay Lajos vette Sopron fele az irányt.

Az erdőmérnöki főiskolán működött hallgatói vadásztársaság. Másodéves korában már volt vadászjegye. “Fél életem a vadgazdálkodási tanszéken töltöttem, a másik felét a nagycenki méntelepen”, vallotta meg. Ez is közrejátszott, hogy a hallgatói vadásztársaságnak később a vadászmestere lehetett.

1981-ben diplomázott, a nemesgulácsi mezőgazdasági termelőszövetkezetnél erdészeti ágazatvezetőként helyezkedett el. Külön engedéllyel azonnal megkezdte a vadgazdálkodási szakmérnöki tanulmányait Gödöllőn. Ez olyannyira új képzési forma volt, hogy országosan az övé volt a második évfolyam. Ma magángazdaként dolgozik.

A soproni időszakot kivéve folyamatosan itt vadászott a megye nyugati határszélén, a Marcal-forrásvidéktől a Tapolca-medencéig. A Veszprém megyei Vadászkamara megalakulásától, 1997. április 1-e óta a szervezet titkára. Emellett csak néha van ideje vadászni. A vadászattal kapcsolatos ideje zömét a kísérés, a vadásztatás teszi ki. “Van olyan bika, amit 4-5 éven keresztül nem tudtam meglőni, aztán mégis sikerült terítékre hozni: aranyérmes trófeája volt. Nagy bikát ezen kívül sem lőttem”. Nem tör csúcsokra, összesen talán nyolc bikát ejtett. Viszont pontosan emlékszik: 106 bikát lövetett.

A manapság oly divatos afrikai vadászatok sem vonzzák. Több afrikai trófeákból álló kiállítást is rendezett már, de így sem érzett vágyat. Barátai felajánlották, ingyen kiviszik magukkal, de nem élt a lehetőséggel. Kifejtette, a Magyarországon vadászható vadfajok töredékét lőtte csak, idehaza sem tud úgy élni a szenvedélyének, ahogy szeretné. “A szeptemberi szarvasbőgéseket mindig végigvadásztattam, nekem ennél nem tudnak érdekesebbet, szebbet, jobbat mutatni.”

Kamarai titkárként feladata az új vadászok vizsgáztatása, ami nem könnyű munka. “Ahogy frusztrálódik a társadalom, az a vadászokon is lecsapódik.” Nehéz elfogadtatni, hogy a poroszos alapon kialakult vadászati, vadgazdálkodási értékrend konzervatív. Vannak az írott törvények, amik betartása mindenki számára kötelező. De az íratlan szabályokat is illik betartani, mint a vadásztársak iránti tisztelet, a mérsékletesség.

Sűrűn hangsúlyozza, a frissen vizsgázottakból nagyon hosszú idő után válik igazi vadász. “Nem szabad azzal kezdeni a vadászatot, hogy ide nekem a legtöbbet, legnagyobbat, legszebbet! Aki ilyen szemlélettel indul, nem lesz belőle etikus vadász. Akinek az első trófeája egy tízkilós bika, az utána mit lő?”

Fia, a 29 éves Péter részben örökölte apja vadászszenvedélyét. Szereti a vadászok társaságát, tiszteli az öregeket, sokat tanul tőlük, de számára kizárólag hobbiként létezik a vadászat. Az a fajta szenvedély, ami az apjában megvan, belőle hiányzik, a vad iránti tisztelet viszont benne is örök. Baracskay Lajos többször felajánlotta neki, hogy lője meg helyette a vadásztársaságtól kapott szarvasbikát, de azzal utasította el a lehetőséget, hogy ő ehhez még fiatal.

Amikor a vadászati élményi felől kérdeztük, ehelyett egy minapi esetet osztott meg velünk: “Bakonybélben tartottuk a Vadászkamarai Esték rendezvénysorozatot. A Kisfaludy akkori vadászmestere, Tóth Tamás elhozta magával egykori hivatásos vadászát, Kálmán Istvánt. Amikor ráköszöntem, azt mondta: gyerek, emlékszel, rá, hogy én vágtam ki az első disznód fogát? Döbbenetes volt számomra, hogy a 93 éves Pista bácsi éles memóriával emlékezett minderre.”

Bevallotta, a díj meglepetésként érte, különösen nagy öröm volt számára, hogy Pechtol Jánostól személyesen vehette át. Az elismerést a magyar vadgazdálkodásért, a vadászatért, a vadászati kultúra ápolásáért végzett kiemelkedő tevékenységéért kapta. Tudja, a díj most nem a gyakorlati munkájának szól, sokkal inkább megyei fővadászként a kamaránál végzett munkájának az elismerése, amit a jövőben is lelkiismeretesen fog végezni.

forrás: naplo-online.hu